Haberler

Burs İhtiyacı Olanlara Duyurulur

Hangi kurum ne kadar burs veriyor?

Üniversite tercih sonuçlarının 31 Ağustos’ta açıklanmasının ardından burs başvuruları, eylül ayında başlıyor.

Burslar, eğitim, yol, yemek, kitap gibi masraflarını karşılamakta zorlanan öğrenciler için her şey demek. Birçok vakıf ve dernek, aylık 650 TL’ye varan burs desteğiyle birlikte öğrencilere sosyal ve kültürel etkinliklere katılım, giyim, staj için danışmanlık hizmeti gibi olanaklar da sunuyor

Üniversite tercihlerini yapan adaylar, bir taraftan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını beklerken diğer taraftan da yurt ve burs arayışındalar. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) başta olmak üzere birçok vakıf ve dernek, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin yanı sıra ara sınıflarda öğrenim görenlerin de yararlanabildiği burs olanakları sunuyor. Bursla birlikte, sosyal ve kültürel etkinliklere ücretsiz katılım, danışmanlık hizmeti, kıyafet yardımı sağlayan kurumlar da var. Aylık 650 TL’ye varan miktarlarda verilen burslara başvurular, eylül ayında kabul edilecek. Burs veren kurumlar ve başvuru tarihleri şöyle:

Özel Koşullara Dikkat!

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)

Üniversite kayıtlarının başladığı 3 Eylül’de yurt başvurularını almaya hazırlanan KYK, öğrencilere burs ve öğrenim kredisi olmak üzere iki seçenek sunuyor. Burs ve kredi başvurularını her yıl e-Devlet üzerinden alan kurum, başvuru tarihini eylül ayında internet sitesi üzerinden açıklayacak. Bu yılki burs ve kredi ücretleri belli değil. KYK, 2015’te 330 TL olan kredi ve burs ücretini 2016’da 400 TL’ye, 2017’de 425 TL’ye, 2018’de 470 TL’ye çıkarmıştı. 2018-2019 akademik yılı için burs miktarının artması bekleniyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

Atatürk ilkelerine bağlı, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine “Bir Işık da Siz Yakın” projesi kapsamında eğitim bursu veriliyor. 17-27 Eylül’de internet üzerinden başvuruları kabul edecek ÇYDD, öğrencilere 10 ay boyunca 220 TL maddi destek sağlayacak. Burslara başvuru için ara sınıf öğrencilerinde not ortalamasının en az 2.00 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olma ve ÇYDD şubelerinin bulunduğu devlet üniversitelerinde okuma şartı aranıyor. ÇYDD Ortaöğretim Bursu ile de “Anadolu’da Bir Kızım Var” projesi kapsamında maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı lise öğrencilerine yıllık 1200 TL burs veriyor. Bursa başvurular ise 25 Eylül’de başlıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)

Gençlik, Kardelen ve Öğretmen Çocuğu olmak üzere üç burs programı bulunan TOG, başvuruları 15 Eylül’e kadar alıyor. Gençlik yeni sınıf programına üniversiteye yeni kayıt yaptıranlar ve hazırlığı bitirip birinci sınıfa başlayacaklar başvurabilirken, Gençlik ara sınıf programına aktif olarak TOG faaliyetlerinde yer almış üniversite öğrencileri başvurabiliyor. Kardelenler Bursu’na ise üniversitelerin mühendislik bölümleri, fen edebiyat fakültelerinin sayısal bölümleri, işletme, iktisat, istatistik, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, hukuk bölümlerinde okuyan kadın öğrencilerin başvuruları kabul ediliyor.

Anne ya da babası veya ikisi de öğretmen olan üniversite öğrencileri için Öğretmen Çocuğu Bursları bulunuyor. Burs ücreti 250 TL ile 350 TL aralığında değişiyor.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV)

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin mühendislik bölümlerinde ve yüzde 100 burslu öğrenim gören öğrencilerine burs veriliyor. 1-30 Eylül’de başvurular kabul edilecek. Bu yıl burs ücreti 450 TL olarak belirlendi. Burs başvurusu yapacak öğrencilerde gelir düzeyinin düşük olması, ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalamasının 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olması şartı aranıyor.

Vehbi Koç Vakfı

Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Orta Doğu Teknik, Ondokuz Mayıs, Selçuk, Van Yüzüncü Yıl üniversiteleri ve Marmara Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler, Atatürk Eğitim fakülteleri, Uludağ Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi öğrencileri burstan yararlanabilecek. Başvurular 3-28 Eylül tarihleri arasında alınacak. 10 ay olmak üzere verilen bursun bu yılki miktarı belli değil. Geçen yıl öğrencilere aylık 550 TL burs verilmişti.

Anadolu Vakfı

Vakfın, Genel Başarı, Anadolu, Engelli Öğrenci, Dış Kaynaklı, Talep bursları bulunuyor. Burslara, devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin tam burslu programlarında öğrenim gören öğrenciler başvurabiliyor. Başvuruları 1-30 Eylül tarihleri arasında kabul edecek vakıf, 9 ay boyunca öğrencilere aylık 450 TL burs desteğinde bulunacak.

Sema Yazar Vakfı

Ankara, Gazi, Orta Doğu Teknik, Hacettepe üniversitelerinde belirlenen bölümlerde öğrenim gören öğrencilere burs veren vakıf, başvuruları eylülde almaya başlayacak. Bu yılki burs ücreti belli değil ancak geçen yıl burs desteği aylık 550 TL’ydi. Vakıf, öğrencilere maddi desteğin yanı sıra tiyatro, konser, gezi gibi etkinliklere katılma fırsatı da sunuyor.

Başarı ödüllendiriliyor

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV)

Devlet üniversitesi öğrencilerinden ailesi kırsal kesimde ikamet eden, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyaç duyanlar, burs başvurusunda bulunabiliyor. 24-26 Eylül’de başvuruları kabul edecek vakıf, öğrencilere aylık 300 TL maddi desteğin yanı sıra eğitim, kültür toplantıları, kıyafet, rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti, ücretsiz tiyatro, konser, sinema imkanı, piknik, mezuniyet ve bayram yemeği etkinlikleri, başarıyı teşvik ve sanat ödülleri gibi farklı destelerde bulunuyor. Vakıf, üniversite öğrencilerinin yanı sıra ilkokul öğrencilerine aylık 75 TL; ortaokul ve lise öğrencilerine aylık 100 TL burs desteği sağlıyor.

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı

Sağlık ve sosyal bilimler alanında okuyan 2. sınıf ve üstü lisans ve ön lisans öğrencilerine karşılıksız burs veren vakıf, başvuruları 14 Eylül’e kadar kabul ediyor. Başvurularda genel başarı ortalamasının 4 üzerinden en az 2, 100 üzerinden en az 60 olma şartı aranıyor. Geçen yıl 350 TL olan burs ücretinin bu yılki miktarı belli değil.

Çelikel Eğitim Vakfı

İhtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere “Alev Topları” burs programı kapsamında 12 ay boyunca aylık 650 TL burs desteği verecek vakıf, bursun yanı sıra eğitimler, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım, kitap hediyeleri gibi olanaklar da sunacak. Ayrıca program kapsamında, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve Müze Kart Plus abonelikleri sağlanacak.

“Profesyonel Gelişim Desteği” ile öğrencilere mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de sağlayacak vakıf, burs başvurularını 13 Eylül’e kadar kabul edecek. Bursa İstanbul’daki devlet üniversitelerinin lisans programlarına ya da vakıf üniversitelerinin tam burslu lisans programlarına yeni kayıt hakkı kazanan öğrenciler başvurabilecek.

TEV, yurt bursu da veriyor

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veren TEV, bugüne kadar 237 bin 586 öğrenciye burs desteğinde bulundu. Başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerine burs veren TEV, başvuruları 1-30 Eylül tarihleri arasında kabul ediyor. Ekim-haziran ayları arasında 9 ay süreyle verilen bursların 2017-2018 öğretim yılındaki tutarı mesleki orta öğretim için 200 TL, üniversite öğrencileri için 510 TL, yüksek lisans öğrencileri için 850 TL, doktora öğrencileri için 1.150 TL’ydi. Vakfın ayrıca Üstün Başarı ve Kız Öğrenci Yurt bursları da bulunuyor.

 

MİLLİYET

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak