Makaleler

Kariyer Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyulan birazda moda bir sözcük kariyer. Kariyer yapmak, kariyer sahibi olmak vb. Okullarda ve üniversitelerde adına günler (kariyer günleri) düzenlenen bu sözcük nedir? İlk bakışta meslek seçimi veya bir meslek sahibi olmayı çağrıştıran bu sözcük ne anlama gelmektedir? Fransızca carrière kelimesinden gelmektedir, “güzergâh, tutulan yol, meslek” anlamında kullanılmaktadır. Genel anlamda kariyer, “bir yere gelebilmek” için yapılan yolculuk demektir. Ayrıca mesleki açıdan mesleki niteliğinin artışının akademik açıdan tanınan çeşitli derece ve katmanlar düzeyinde sınıflara yükselmesine verilen genel addır. Kariyerin sözlük anlamı ise bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlıktır. Meslekte yetişmişlik, uzmanlaşmak suretiyle en üst derecelere kadar varma durumudur.

Genel anlamından hareketle kariyer bir yerden bir yere ulaşmaktır. Bu yolculuk her alanda olabilir. Eğitimde, mesleki yaşantıda, yaşam standartlarında bir noktadan bir noktaya ulaşmak bir kariyerdir. Eğitimde; ilkokuldan başlayıp üniversiteye oradan lisans üstü eğitime ve akademik unvan basamaklarında ulaşılan noktaya kadar olan süreç bir kariyerdir. Mesleki yaşantıda; mesleğe başlangıçtaki temel becerilerden başlayıp mesleğin gerektirdiği tüm becerilere sahip olma ve mesleğe yeni katkılar sunmaya kadar olan yolculukta bir kariyerdir.

Görüldüğü gibi kariyer bir gelişimdir. Kariyer olumlumu bir gelişimi ifade eder. Bu gelişim yalnızca dikey bir gelişim değildir. Yönetici olmak, bir üst düzey unvan sahibi olmak, akademik olarak bir unvan sahibi olmak ya da bir üst unvan yükselmek, iş hayatında gelişim göstermek, terfiler almak, iyi para kazanmak, bilinen bir şirkette çalışmak değildir. Bu sayılanlar kariyerin öğeleridir. Ancak tek başına kariyer olarak ifade edilemez.

Yatay gelişim de kariyer olarak ifade edilebilir. Gerek hayatınızda gerekse mesleki anlamda mevcut becerilerinize yeni beceriler ekleyebiliyorsanız bu da bir kariyerdir. Siz birkaç kişilik gruplara konuşma ya da sunum yapmakta zorlanırken, onlarca, yüzlerce kişilik gruplara konuşma ve sunum yapar konuma ulaşmışsanız bu bir kariyerdir.

Kariyer; profesyonel koç ve eğitmen Müge Çevik’in ifadesiyle; kişinin kendisini hayatı içinde ve profesyonel olarak hayatını kazandığı alanda, bir noktadan bir noktaya taşımasıdır. Her alanda kariyer yapılabilir. Terzilikte, aşçılıkta, temizlikçilikte kişi kendini geliştirebilir. Çünkü kariyer, kişinin unvanı yükseldiğinde değil, kişinin işi ve işini yaparken hayatı karşılama biçimini geliştirdiğinde yükselen bir çizgidir. Toplumumuzda kariyer hep üst düzey unvan sahibi olma, üst düzey yönetici olma yüksek gelir kazanma olarak görülmektedir. Ancak kendisini ve evin yönetmeyen yöneticiler, öğretmeyi bırakın öğrenmeye kapalı öğretmenler, oturduğu kürsüden karşısındakinin suç işlemiş bile olsa insan olduğunu unutan hakimler, dokunduğu bedeninde bir ruhu olduğunu unutan doktorlar kariyer sahibi midirler?

Kariyer kavramına bu açıdan bakıldığında bir kişinin kariyer sahibi olmasının ölçüleri nelerdir? Müge Çevik’e göre kariyer sahibi olmanın ölçüleri şunlardır.

 Kişi mesleğin saygın olduğunu mu düşünmektedir, yoksa mesleğini saygın bir biçimde mi icra etmektedir?
        Kişi mesleğine tüm unvan, terfi ve paradan bağımsız olarak ilk yaptığı günden bugüne neler katmıştır? Herkesin yaptığından farklı olarak ne yapmaktadır?
        Kişi mesleğini icra ettiği dönem boyunca hayatının tamamında neleri geliştirmiştir?

– Neleri tam da hayatta para kazandığı modele uygun olarak büyütmüş, dönüştürmüş, iyileştirmiştir?

Bu sorulara verilen cevaplar sizin ya da bir başkasının kariyer sahibi olup olamadığı konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak