Haberler

Lisede Genetik Dersi

Lisede ‘DNA’yı çoğaltmayı ve klonlamayı’ öğreniyorlar

Gaziantep’teki bir fen ve teknoloji lisesinde öğrenciler okulda verilen genetik dersinde, DNA’dan ELISA ve PCR’ye kadar pek çok testi yapabilme imkanı buluyor.

Lisede 'DNA'yı çoğaltmayı ve klonlamayı' öğreniyorlar

Gaziantep’teki bir fen ve teknoloji lisesi, 9. sınıftan itibaren öğrencilerine verdiği eğitim ve sunduğu imkanlarla tıp fakültelerini aratmıyor.

Gelişmiş bir genetik laboratuvarına sahip olan okulda verilen genetik dersinde, DNA‘dan ELISA ve PCR‘ye kadar pek çok testi yapabilen öğrenciler, akademik çalışmalarda çok önemli olan makale ve proje yazma, patent alma gibi süreçleri de öğreniyor.

Özel Sanko Okullarında genetik derslerine giren öğretmen Özgür Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilere 9. sınıftan itibaren genetik dersi vermeye başladıklarını söyledi.

Derslerde öğrencilere mikropipetlemeyi öğrettiklerini, küçük cihazların çalışmasıyla ilgili bilgiler verdiklerini, ardından DNA ve RNA’ya ilişkin bilgiler öğrettiklerini anlatan Güner, yurt dışından gelen veya kendi hazırladıkları kitlerle deneyler yaptıklarını belirtti.

“DNA’yı çoğaltmayı, klonlamayı, bunların mantığını öğretiyoruz”

Güner, çoğunlukla tıp fakültesi düzeyindeki deneyleri öğrencilerin sıkılmaması için belli bir senaryo eşliğinde gerçekleştirdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz burada genelde babalık, ELISA ve PCR testlerinin çalışma mantığını ve nasıl yapıldığını öğreniyorlar. Onun yanı sıra ileri teknolojik laboratuvar cihazlarını kullanmayı öğretiyorlar. DNA’yı çoğaltmayı, klonlamayı, bunların mantığını öğretiyoruz. Tüm bunları yaparken çocuklar sıkılmasın diye senaryolaştırıyoruz. Bazen adli tıbbın alanına giriyoruz. DNA’lardan, parmak izlerinden, ayakkabı izlerinden suçlu aramaya başlıyorlar. Bazen tıp fakültelerindeki derslerle ilgili çalışmalar yapıyoruz. Akademik çalışmalarda çok önemli olan makale yazma, proje yazma, patent alma süreçleriyle ilgili çalışmalarımız oluyor. Aslında bu derslerimiz üniversiteye yönelik, üniversitede farkındalık yaratacak şeyler.”

“Üniversite düzeyinde yapılabilecek deneyler”

Öğrencilerinin üniversiteye girdiğinde ön planda olmalarını istediklerine ve buna yönelik eğitimler verdiklerine işaret eden Güner, “Bu deneyler, üniversite düzeyinde yapılabilecek deneyler. Hem akademik yönden hem de uygulama yönünden çocuklarımızı geleceğe bu şekilde hazırlıyoruz.” dedi.

Güner, genetik laboratuvarlarının geniş imkanlara sahip olduğuna dikkati çekerek, öğrencilerin fizik, kimya, biyoloji ve genetik gibi disiplinler arası çalışmaları bu derste görebildiklerini vurguladı.

Öğrencilerini mühendislik ve tıp ile bunların alt dallarına özendirdiklerini dile getiren Güner, “Sadece ‘Tıp doktoru olacağım’ şeklinde bir kavram oluşturmak istemiyoruz kafalarında. Doktorluğun araştırmacı yönünü, akademik çalışmalarını, farklı alanlarının olduğunu da gösteriyoruz ve çocuklarımız birçok lisedeki yaşıtlarına göre daha bilinçli oluyorlar.” diye konuştu.

aa

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak