Haberler Üniversite

Microsoft’an Yapay Zeka İçin Üniversitelerle İşbirliği

Microsoft, yapay zeka için üniversitelerle ortak müfredat hazırlayacak!

Türkiye’yi yapay zekâ endüstrisinde üst seviyelere çıkarmak için Microsoft üniversitelerle ortak müfredat hazırlayacak. Amaç sektörün ihtiyacına uygun ürünler ortaya çıkarmak ve yeni mesleklere adapte olmak

Ä°lgili resim

2025’te 90 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklenilen yapay zekâ endüstrisinde Türkiye‘nin de söz sahibi olması için çok önemli bir çalışma başlatıldı. Yapay zekâ teknolojisiyle yeni ürün ve servisler ortaya çıkarmak, sektörün ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde geliştirmek, kalifiye elemanlar yetiştirmek için Microsoft Türkiye üniversitelerle iş birliği yaptı. Türkiye’de ilk kez yapay zekânın müfredata girmesi için 3 üniversiteyle birlikte ortak bir ders programı oluşturuluyor. Microsoft Türkiye’nin teknoloji tabanlı 4 iş ortağının destekleriyle oluşturulacak müfredatla yapay zekâ çalışmaları yalnızca akademik çalışmalarla sınırlı kalmayacak, sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak somut ürünlere dönüşecek. Ortak oluşturulacak müfredattan isteyen her üniversite yararlanabilecek. Derslere yalnızca mühendislik fakülteleri değil, sosyal bilimler öğrencileri de katılabilecek. Bu çalışmaya ek olarak yine Microsoft’un geliştirdiği, içeriği sürekli güncellenen “cloud society” (bulut toplumu) bilişim programıyla yapay zekâ çalışmak isteyen her öğrenciye destek verilecek.

HEDEF NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ

Projenin detaylarını ilk kez SABAH’la paylaşan Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı “Bu programdan 18 ay içinde 500 bin öğrencinin geçmesini hedefliyoruz” dedi. Yapay zekâ çalışmaları konusunda akademik çıktılarla sektör ihtiyaçlarının birbirini karşılayamadığını vurgulayan Kundakçı “Yapay zekâ yakın bir gelecekte çok fazla iş alanları oluşturacak. Hemen hemen her sektör değişecek. Bunun parasal boyutu 2025’te 90 milyara çıkacak. Türkiye’nin bu teknoloji ve endüstriden uzak kalmaması lazım” dedi. Sektörün nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyduğunu belirten Kundakçı, eğitimde ciddi bir açık olduğunu, konuyu kökten çözmek için üniversitelerle işbirliği yapacaklarını söyledi. Kundakçı “Konunun uzmanı akademisyenlerle beraber bir ders programı hazırlanacak. 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine bu dersler okutulacak” diye konuştu.

YENİ İŞ ALANLARINA HAZIRLIK

PROJENIN diğer önemli ayağını yeni ve dijital becerileri öğrenmek, dönüşen mesleklere adapte olmak için oluşturulan ve içeriği sürekli güncellenen “cloud society” isimli program oluşturacak. Kullanıcıların kendi belirleyecekleri bir tempoda ücretsiz dersler verilecek. 2022’ye kadar bulut bilişimin yalnızca Türkiye’de 130 binden fazla yeni iş imkânı yaratacağını anlatan Kundakçı “Öğrendiklerimiz geleceğin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Değişime açık olmak ve sürekli öğrenmek çok önemli. Cloud society ile sürekli öğrenmeyi hedefliyoruz” dedi.

SABAH

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak