Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının Sağlık Melek Liseleri İle ilgi Ortak Çalışması

Sağlık meslek liseleri eğitimi değerlendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarla ilgili bakanlıklarla işbirliğine devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığında sonra Sağlık Bakanlığı ile de ortak çalışma yapıyor.

sağlık meslek lisesi ile ilgili görsel sonucu

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde halen 171 bin öğrencinin öğrenim gördüğü sağlık hizmetleri alanının beceri eğitimlerini masaya yatırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımesleki ve teknik Anadolu liselerinde halen 171 bin öğrencinin öğrenim gördüğü sağlık hizmetleri alanının beceri eğitimlerini masaya yatırdı.

Bakanlık, mesleki ve teknik ortaöğretimde eğitim programlarını ilgili sektörlerle yeniden ele almaya, sorun alanları ile iyileştirmeler yapmak için ilgili sektörlerle ortak adım atmaya devam ediyor. Bu kapsamda 171 bin öğrencinin öğrenim gördüğü sağlık hizmetleri alanında yapılan beceri eğitimleri, Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmeye alındı.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünde yapılan toplantıya, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Alper Cihan ve ilgili daire başkanları ile uzmanlar katıldı.

  Sağlık hizmetleri meslek alanından mezun olanların istihdam durumlarının değerlendirildiği toplantıda, Sağlık Bakanlığı kadrolarında görev tanımları, unvanlar, teknisyen kadrosunun oluşturulması ve içeriklerine ilişkin atılacak adımlar belirlendi.

Toplantıda, ilgili mevzuat hükümlerine göre, meslek liselerindeki sağlık hizmetleri alanlarındaki “hemşire yardımcılığı”, “ebe yardımcılığı” ve “sağlık bakım teknisyenliği” dallarında çerçeve öğretim programlarındaki teorik ve uygulamalı dersler, ortak dersler ile meslek derslerinin okulda ve işletmelerde gerçekleştirilmesine yönelik beceri eğitimleri süreci gözden geçirildi.

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatında Yapılan Mesleki Beceri Eğitimleri Hakkında Genelge” taslağının incelendiği toplantıda, öğrencilerin beceri eğitimi ücretlerinin ödenmesine yönelik usul ve esaslar, öğrencilerin ücretli izin süreçleri, sağlık işletmelerindeki eğitici personel, usta öğreticiler ile koordinatör öğretmenlerin görev ve sorumlulukları değerlendirildi.

Anadolu Ajansı

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak