Haberler

Milli Eğitim Müdüründen Rehber Öğretmenlere Yasak

Milli Eğitim Müdüründen Rehber Öğretmenlere Derste Öğrenciyle Bireysel Görüşme Yasağı

Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, okullara gönderdiği yazıda rehber öğretmenlerin öğrenciyi engellediğini ve bireysel görüşme yapılmaması konusunda uyardı.

bireysel görüşme ile ilgili görsel sonucu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle okullardaki etkinlikleri sınırlandırıldı.

BİREYSEL GÖRÜŞME YAPMAYIN UYARISI

Öğretmenlerin, “Öğrenciyi dersten alıkoymak suretiyle” dersin kazanım bütünlüğünü bozduğunu savunan Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara “Rehber öğretmenleri öğrencilerle genel konularda bireysel görüşme yapmamaları konusunda uyarın”talimatını verdi.

KARARA TEPKİ GÖSTERDİLER

Pedagoglar ise, yönetmelik değişikliğiyle görev kapsamları daraltılan ve nöbet uygulaması getirilen rehber öğretmenler karara karşı durdurlar.

Milli Eğitim Müdürü: Rehber öğretmenler öğrenciye engel

GÖRÜŞME YASAKLANDI

Öğrencinin talebi üzerine ya da ihtiyaç duyulan durumlarda bireysel veya grupla psikolojik danışma ve görüşme yapan rehber öğretmenlerinin bu görevlerini yürütmesini zorlaştıracak bir adım atıldı.

Antep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün MEB müfettişlerin yaptığı soruşturmaya dayanarak aldığı öğrenilen karar ile rehber öğretmenlerin ders saatlerinde öğrencilerle görüşmesi yasaklandı.

OKULLARA YAZI GÖNDERİLDİ

İl genelindeki okullara Antep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’nin imzasıyla gönderilen, “Rehber Öğretmenler” başlıklı yazıda şu ifadelere yer verildi,
“Rehber öğretmenlerin öğrenciyi dersten alıkoymak suretiyle TYT, AYT, YKS, sınav sistemi gibi genel konuda bireysel görüşme yapmasının, dersin kazanım bütünlüğünü bozacağı ve öğrencilerde kazanım eksikliğine sebebiyet vereceğinden, ders esnasında görüşme yapılmaması hususunda rehber öğretmen olan tüm okul müdürlüklerinin yazılı uyarılması gerektiği bildirilmiştir. Rehber öğretmeni olan tüm okul müdürlüklerinin yazılı uyarılmasının sağlanması hususunda gereğini rica ederim” ifadelerine yer verildi.

En Son Haber

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak