Haberler

Okullarda Spor Faaliyetleri Yaygınlaşıyor

Yeni eğitim yılında tüm okullarda farklı spor dallarında kulüpler kurulacak, il ve ilçeler arası ligler oluşturulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu ile okullarda spor faaliyetlerini yaygınlaştırmayı planlıyor.

Okullarda futbol ve basketbol takımlarının yanı sıra farklı spor dallarında da kulüpler kurulacak.

Related image

YETENEKLİ ÖĞRENCİLER ALTYAPILARA GÖNDERİLECEK

Bu kulüpler için ilçeler ve iller arası ligler oluşturulacak. Sporda yetenekli olan çocuklar belirlenip profesyonel kulüplerin altyapısına yönlendirilecek.

2023 Eğitim Vizyonu ile birlikte eğitimin birçok kademesinde hayata geçirilecek olan uygulamalarla her alanda öğrencilerin yetenekleri keşfedilecek.

Bu kapsamda her okulda açılacak olan tasarım ve beceri atölyelerinin yanı sıra okullarda spor salonları da yaygınlaştırılacak.

SPOR SEFERBERLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla okullarda geleceğin olimpiyat şampiyonları aranacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi eğitimden başlamak üzere ilkokul, ortaokul ve liselerde spor seferberliği başlıyor.

ANTRENÖR DESTEĞİ VERİLECEK

Yeni dönemde okullarda fuatbol ve basketbol gibi popüler spor dallarının yanı sıra tenisvoleybol, atletizm, güreş, Uzakdoğu sporları, yüzme ve koşu gibi birçok spor dalında faaliyetler başlatılacak.

Okullar öğrencilerin isteği doğrultusunda kulüpler kurabilecek. Bu kulüpler için ilçe ve iller arası ligler oluşturulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı da bu kulüplere antrenör desteği sağlayacak.

Image result for basketbol okulu

YENİ YETENEKLER KEŞFEDİLECEK

Spor alanında yetenekli öğrencilerin erken yaşta tespit edilmesi ve yönlendirmenin yapılabilmesi için Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi okullarda hayata geçirilecek.

Bu proje sayesinde sporda yetenekli olan çocuklar belirlenip bu spor dallarındaki profesyonel kulüplerin altyapısına yönlendirilecek.

Böylece bir taraftan yetenekli öğrenciler keşfedilip ülke sporuna kazandırılırken dünyanın en büyük spor organizasyonlarında da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmiş olacak.

Related image

enson haber

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak