Haberler Ortaokul

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştime

 

            2 Haziran 2018 tarihinde yapılan Liselere Giriş Sınavı sonuçları 26 Haziran 2018 tarihinde açıklandı. Sınav sonuçları ile birlikte Sınav girsin girmesin 8 sınıfı bitiren bütün öğrencileri ilgilendiren Ortaöğretime Geçiş ve Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yanılandı. Sınav sonuçlarına ve Ortaöğretime Geçiş ve Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

Öncelikle 27 Haziran- 13 Temmuz 2018 tarihlerinde bakanlık “Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ve kayıtları yapılacaktır. 2 Temmuz 2018 tarihinde ise “Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı”, 02-13 Temmuz 2018 yerleştirme işlemleri için tercihlerin yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 30 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır. Yerleştirme işlemleri yapıldıktan sonra boş kalan kontenjanlar için 4 kez nakil başvuru ve yerleştirme yapılacaktır. 1. Nakil başvuruları 06-10 Ağustos 2018 tarihinde, 2. Nakil başvuruları 13-17 Ağustos 2018 tarihinde, 3. Nakil başvuruları 27-31 Ağustos 2018 tarihinde, 4. Nakil başvuruları 03-06 Eylül 2018 tarihinde yapılacaktır. 10-14 Eylül 2018 tarihinde boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca yerleştirme başvuruların alınacaktır.

TERCİH İŞLEMLERİ

 • Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.
 • Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
 • Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.
 • Öğrenciler 5 tercih yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul okul, 5 tercih merkezi yerleştirme ile öğrenci okul, 5 pansiyonlu okul olmak üzere 15 tercih yapacaklardır.
 • Öncelikle yerel yerleştirme ekranından 3’ü kendi kayıt alanından olmak üzere 5 tercih yapılacaktır. Aynı okul türünden en fazla 3 okul tercihi yapılabilecektir.
 • Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.
 • Sınava girmeyen öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
 • Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar 3 renkte 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grup yeşil renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okullar, ikinci grup mavi renk, öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okullar, üç grup kırmızı renk, öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okullar
 • Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara başvuru yapan ve ilk yerleştirmede yerleşen öğrenciler nakil başvuru dönemlerinde kayıt alanın yer alan okul ve farklı tür okul tercih yapmaları zorunlu değildir. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.
 • Tercih işlemleri, Bakanlık http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 02- 13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.
 • Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.
 • Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunurlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar ve kontenjanları http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edilecektir.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile herhangi okula yerleşmeyen ve 9 sınıfta tekrar kalan öğrenciler; il/ilçe öğrenci nakil ve yerleştirme komisyonlarına başvurmaları halinde 10 -14 Eylül tarihlerinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan boş kontenjanlara yerleştirileceklerdir.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları –açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır.

MERKEZÎ ve YEREL YERLEŞTİRME ESASLARI

Merkezî Yerleştirme

 • Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.
 • Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul 9 2018 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 9 Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır.
 • Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

Yerel Yerleştirme

 • Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır.
 • Yerel yerleştirmede kayıt alanı, okulda bulunuşluk (kaç dönem okulda bulunduğu), tercih önceliği (tercih sırası), başarı düzeyi (ortaokul başarı puanı), özürsüz devamsızlık (az devamsızlık) avantaj sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak