Makaleler

Sınav Öncesi Ne Yapmalı?

 

Yükseköğretim kurumları sınavı 30 Haziran 2018 cumartesi ve 01 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak. Şimdiden sınava girecek 2 milyon 265 bin 902 adaya başarılar diliyorum. Uzunca bir hazırlık sürecinin sonuna gelindi. Şu ana kadar yapılan sınavın içeriğine yönelik hazırlıktı. Bu hazırlığın dışında sınav öncesinde yapılması bazı hazırlar daha var. Bu hazırlılar sınavın içeriği ile ilgisi olmayan hazırlıklardır.

Sınav öncesi yapılacak hazırlıklardan birincisi sınav giriş evrakının hazırlanmasıdır. Bunlar sınava girerken adayın yanında bulundurması gereken evraklardır. ÖSYM’nin 2018 YKS kılavuzuna göre sınav girecek adaylar yanlarında;

  • Sınav Giriş Belgesi:
  • C. Kimlik Kartı ya da süresi dolmamış Pasaport

bulundurmalıdır. Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır.

Kimlik kartı fotoğrafsız ya da çok eski fotoğraflı ise değiştirilmelidir. Kimlikte kullanılacak fotoğraf yakın zamanda çekim yapılmış bir fotoğraf olmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan adaylar, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaklardır. Sınav evrakı tamamlandıktan sonara evraklar sınav sabahı kolay bulunabilecek bir yerde bulundurulmalıdır.

Sınav sabahı şunlarda yanınızda bulunmamalıdır. Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla, anahtar, anahtarlık, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatlar,  kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar, su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,  ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

Sınav önceci yapılacak hazırlıklardan biri de sınav yerine ve salonuna girmektir. Sınav yerini ve salonunu önceden görmek; sınav sabahı kaçta kalmanız ve evden kaçta çımanız, ulaşımı nasıl yapacağınız ve güzergâhınızı belirlemeniz konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır. Sınav salonuna girmeniz, kapıdaki yerleşim planına göre yerinize oturmanız, kendinizi sınavda gibi düşünmeniz yara

rlı olacaktır. Ertesi sabah için konsantrasyonunuzu artıracak ve sınav öncesi duygularınızı fark etmeniz sağlayacaktır.

Sınav öncesi gün ya da günler ( bir ve ya iki gün) adayları rahatlatacak ancak onları yormayacak faaliyetlerle geçirilmelidir. Adaylar kendilerini mutlu edeni huzur veren, zevk aldıkları faaliyetler yapmal

ıdır. Yeşilin bol olduğu doğada, birlikte olmak istediği kişilerle birlikte piknik ya da yürüyüş, deniz kıyısında uzun olmayan yürüyüş ya da sevdikleri ile birlikte bir mekânda sohbet, sanatsal faaliyetler (resim yapmak, müzik yapmak ya da icra etmek vb.), sinemaya gitmek birer seçenek olabilir. Sınav

dan bir iki gün önce özellikle sınav öncesi gün çalışma yapılmamalıdır.

Sınav öncesi günlük yaşam rutinin dışına çıkılmamalıdır. Yatış saatinden beslenme biçimine kadar normalin ( süregelen, devam eden) dışına çıkılmamalıdır. Her gün saat 24.00’ te yatan bir aday saat 22.00’ de yatmaya zorlanmalıdır. Normal zamanlarda kahvaltıda yenilen yiyecekler dışında yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı olmamalıdır. Her zaman yapılagelenin dışına çıkmak sınavı olağan dışı hale getirmektir. Sınava farklı anlamlar yüklemektir. Bu tür yaklaşımlar stresi artırcı rol oynamaktadır. Bu nedenle aday ve aile rutin yaşamın dışına çıkmamalıdır. Sınav adayların yükseköğretim kurumlarının gerektirdiği bilgi birikim ve beceri düzeylerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Bu bir yarışma sınavı değildir. Sırlama sınavıdır. Sınav sonucuna göre adaylar düzeylerine göre sıralanmaktadır. Kimi adayların üst sılalarda kimi adaylarında alt sırlarda yer almaşı normaldir, olağandır. Sınava başka anlamlar yüklenmemelidir.

Sınav yeri ve salonu ziyaret edilmişse, sınav sabahı aday kendisi tek başına gitmek istiyorsa birlikte gitmek için ısrar edilmemelidir. Bu durumda adaylar olası bir aksaklıkta tek başlarına kalacaklarını ve yardım alacak bir kişiden yoksun kalacaklarını unutmamalıdır. Aday nasıl rahat edecekse o şekilde hareket edilebilir. Sınav birlikte gidilecekse bu durum abartılmamalıdır. Bütün aile yerine bir velinin refakat etmesi yeterlidir. Bütün ailenin gelmesi sınavın olağan dışına çıkarılması demektir. Aday verilecek destek evin kapısına kadar olmalıdır.

Önceki yıllarda olduğu gibi 15 dakika kuralı bu yılda uygulanacaktır. Sınav saati 10.15 olsa da adaylar saat 10.00’ dan sonra sınav salonlarına alınmayacaktır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için sınav saatinden 1 saat önce sınav yerlerinde bulunulmalıdır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak