Makaleler

Tatil, Ama Nasıl Bir Tatil?

 

Bir eğitim-öğretim yılı daha sona eriyor. Her son yeni bir başlangıç olduğu gibi uzunca yeni bir tatil dönemi daha başlıyor. Tatil nasıl yeni bir başlangıç olabilir? Bugüne kadar geçirdiğiniz tatillerden farklı kişisel gelişimize katkı sağlayacak faaliyetlerden oluşan bir tatil yeni başlangıç olur. Geçirmiş olduğunuz eğitim-öğretim yılında yapmış olduğunuz hatalardan, yanlış davranışlarınızdan ve yaklaşımlardan ders çıkararak yeni bir anlayış ve yaklaşım yeni başlangıç olabilir.

İşe tatil kavramınız değerlendirilerek başlanabilir? Sizce tatil ne demek? Sizin tatil anlayışınız nedir? Ne yaparsanız iyi bir tatil geçirmiş olursunuz? Bu soruların cevapları her birey için faklıdır? Sözlük anlamı olarak tatil; kanun gereğince çalışmaya ara verileceği belirtilen süre, dinlenme, okul, meclis, adliye vb. kurumların çalışmasını durdurduğu veya kapalı bulunduğu dönem, eğlenmek, dinlemek amacıyla çalışmadan geçirilen süredir. (TDK sözlüğü) Bu tanımalardan şu sonucu çıkarabiliriz. Tatil, eğlenmek ve dinlenmek amacıyla çalışmaya bir süre ara vermek. Yeni döneme iyi bir başlangıç yapmak için eğlenmek ve dinlemektir tatil.

Yeni döneme nasıl iyi başlangıç yapılabilir? Zihinsel ve psikolojik olarak zinde ve enerjik, geçmiş dönemin akademik yönden eksiklikleri tamamlanmış, başarıya odaklanmış olarak yapılan başlangıç iyi bir başlangıç olabilir.  O halde tatil zihinsel ve psikolojik zindeliği sağlayacak ve akademik açıdan eksikliklerin tamamlandığı bir dönem olmalıdır.  Zihinsel ve psikolojik zindelik; zevk veren, eğlendiren faaliyetlerle sağlanabilir. Bu dönemde hem eğlenmeye hem de akademik çalışmaya zaman ayrılmalıdır.

 

 

Eğlence, kariyerinize katkıda bulunacak, kişisel gelişimizi sağlayacak faaliyetlerle gerçekleştirilebilir. İletişim becerinizi geliştirecek, yeni insanlar tanımanızı sağlayacak gençlik kampları iyi bir seçenek olabilir. İlgi alanlarınız doğrultusunda kurslar (yüzme, basketbol, futbol, resim, müzik, tiyatro, satranç, vb.) yine bir seçenektir.

 

Tatil dönemleri kariyer planınızda yer alan hedeflerinize ulaşmada kullanacağınız önemli zaman dilimleridir. Örneğin yabancı dil yada diller kariyer planınızda ulaşacağınız hedeflerden biri ise tatilde yabancı dil kurusuna gitmek oldukça faydalı bir faaliyet olacaktır. Yazılım mühendisliği kariyer planında ulaşılacak bir hedefi olan bir öğrenci kodlama eğitimi alabilir. Böylelikle o mesleğe yönelik bir çalışma yapmış, mesleğin kendisine uygunluğu konusunda fikir geliştirmiş olacaktır.

 

Tatil döneminde olsun diğer zamanlarda olsun en iyi en çok dinlendirici ve eğlendirici faaliyet kitap okumaktır. Tatil döneminde diğer zamanlara göre kitap okumaya daha fazla zaman ayrılmalıdır. Kitap okumak hem zihinsel ve psikolojik olarak dinlendirir hem de kişisel gelişime katkı sağlar.

Akademik yönden eksiklikleri tamamlamak için eksikliklerin belirlenmesi ile işe başlanmalıdır. Hangi derslerden hangi konularda eksikler var ya da tamamlamaya ihtiyaç var belirlenmelidir. Eksiklik bulanan ders ve konular belirlendikten sonra tamamlama planı yapılmalıdır. Bunun için elinizdeki zaman belirlenmelidir. Tamamlanacak dersler ve konular elinizdeki zamana paylaştırılmalıdır. Bu paylaşım yapılırken konular öncelikle aya, sonra haftalara ve güneler dağıtılmalıdır. Böylece çalışılacak dersler ve konular takvime bağlanmış olur. Hangi gün hangi derse ve hangi konuya çalışacağınız belirlenmiş olur. Hangi dersi ve hangi konuyu çalışayım sorunu ortadan kalkar. Herhangi bir eksiklik ya da tamamlamaya ihtiyaç bulunmasa bile eğitim-öğretim faaliyetlerinden tamamen uzaklaşmamak ve öğrenilenlerin unutulmaması için günün belli bir bölümünde soru çözümü yapılmasında yarar vardır.

Buraya kadar tatilin ne olduğu ve nasıl değerlendirilebileceğinden söz ettik. Tatilin ne olmadığına ve nasıl değerlendirilmemesi gerektiğine de bakmak gerekir. Tatil; yan gelip yatmak, tembellik yapmak, zamanı harcamak, zamanı boşa geçirmek, demek değildir. Televizyon karşısında saatlerce zaman geçirmek, bilgisayarda saatlerce oyun oynamak, video seyretmek, internette gezinti yapmak ya da cep telefonu ile uzun süre arkadaşlar ile yazışmak değildir. Günlerce arkadaşlarla buluşup, muhabbet etmek ya da birlikte gezmek de değildir. Tatil cep telefonu, televizyon ve bilgisayar üçgenine sıkıştırılmamalıdır.  Bunlar hiç yapılmamalı mıdır? Tabii ki de hayır. Televizyon da sey

redilebilir, arkadaşlarla vakit de geçirilebilir, bilgisayarda oyun da oynanabilir. Yalnızca bu faaliyetlerle geçirilen bir tatil, iyi bir tatil değildir.

Kariyer planı bulunan bir öğrenci için zaman çok değerlidir. Boşa geçirilecek kadar değersiz değildir. Bu nedenle tatil dönemi verimli geçirilmelidir. Tatili verimli geçirebilmek için tatil dönemi planlanmalıdır. Bu planda hem kişisel gelişiminize katkı sağlayacak hem kariyer planı doğrultusunda yapılacak faaliyetler hem de eğlenme ve dinlenmeye yönelik faaliyetler yer almalıdır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak