Haberler

Temel Liseler ve Özel Öğretim Kurslarının Yerine Düşünülenler

Temel Liseler ve Özel Öğretim Kursları en geç Eylül ayına kadar kapanacak. Bu kurumların kapatılacak olması öğrenci, öğretmen, veli ve çalışanlar açısından mağduriyet oluşturacağı konusu tartışılmaya devam ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığınca mağduriyet oluşmaması için yol haritasının olduğu, bunun yeri geldikçe açıklanacağı ifade ediliyor. Bu yol haritasında neler var. Habertürk’ ün  haberine göre alternatifler şöyle

Related image

Bilim Kültür Sanat Akademileri

İlk seçenek Bilim Kütür Sanat Akademileri adlı yeni eğitim kurumlarının  açılması. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri okul dışı zamanlarda bu kurumlardan eğitim alabilecek. Öğrenciler kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilecek. Örneğin öğrenci fen bilimleri ilgisine sahipse, Matematik,Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri alabilecek. Güzel sanatlar ilgisine sahipse Türkçe, resim, müzik gibi dersler alabilecek

Özel Okullara Kurs Yetkisi

İkinci seçenek özel okullara kurs açma yetkisinin verilmesi. Açılacak kurslara özel-devlet öğrencisi ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilerin katılabilmesi ve kursların ücretsi olması.

Yaşam Merkezleri

Üçüncü seçenek kapatılacak kurumların yaşam merkezlerine çevrilmesi. Buralarda sosyal çalışmacı, psikolog, psikolojik danışman, ölçme değerlendirme uzmanlarının çalışması, bunlar aracılığıyla öğrencilere destek olunması amaçlanıyor. Öğrencilere teknolojik araçların (cep telefonu, bilgisayar ve İnternet) doğru kullanımı gibi eğitimler verilmesi hedeflenmektedir. Üniversitelerle iş birliği yapılarak meslek tanıtımları yapılması da düşünülmektedir.

Açık Özel Lise ve Ortaokullar

Bir başka seçenek de resmi okullarda olduğu gibi özel okullarında açık  ortaokul ve lisesi, mesleki teknik özel açık lisesi gibi kurumlar açmasıdır.

Halk Eğitim Merkezleri

Image result for halk eğitim merkezi yks hazırlık kursları

Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kursların programlarının ve eğitim materyallerinin iyileştirilmesi ve çoğaltılması da alınacak önlemler arasında yer almaktadır..

 

 

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak