Haberler

Türk Öğrencilerin Alman Üniversitelerine İlgisi Artıyor

Yabancı öğrenciler için artan oranda çekim merkezi haline gelen Almanya Türkiye’den gençleri ve araştırmacıları da ağırlıyor.

Image result for alman üniversiteleri

Yükseköğretimde dünyanın en gözde ülkelerinden olan Almanya‘ya gençlerin ilgisi giderek artıyor. 2017’de yurt dışından Almanya’ya gelen yabancı öğrencilerin sayısı yüzde 5’lik artışla 359 bine ulaştı.

Şu anda üniversite öğrencilerinin yüzde 13’ü, birinci sınıf öğrencilerinin yüzde 23’ü ise yabancı öğrencilerden oluşturuyor.

Image result for alman üniversiteleri

ALMANYA İLK SIRADA

Yükseköğretim platformu Study.EU‘nun üniversite kalitesi, maliyet, yaşam koşulları, kariyere katkısı ve güvenlik kriterlerine göre yaptığı, gençlerin en çok tercih ettiği ülkeler listesinde Almanya, son iki yıldır zirvedeki yerini koruyor.

Related image

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ

Türk öğrencilerin Almanya’ya olan ilgisi de her geçen yıl daha da artıyor. Studying in Germanyadlı internet platformunun verilerine göre, yükseköğretim için Almanya’ya gelerek üniversiteye başlayan Türk öğrencilerin sayısı 2017-2018 öğretim döneminde 7 bin 633’e ulaştı.

2017 yılında, lisans öğrenimi, yüksek lisans ve doktora için Türkiye’den gelmiş olan yaklaşık 4 bin genç, Alman üniversitelerinden başarıyla mezun oldu.

TÜRKİYE’DEN YOĞUN İLGİ

Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) yetkilisi Dr. Wiebke Bachmann, Almanya için araştırma ve yükseköğretimin uluslararası niteliğinin güçlendirilmesinin önemli bir hedef olduğunu söyleyerek, “Yüksek nitelikli insanların bir araya gelmesiyle inovasyonun, gelişmenin daha da güçlendirildiğine inanıyoruz” dedi.

Related image

 

AKADEMİ ÇALIŞMALARIN DA GÖZDESİ

Bachmann, Türkiye’den Almanya’ya gelerek üniversite okumak, akademik çalışmada bulunmak isteyen öğrenci, eğitmen hatta profesörlerin sayısında son iki yıl çok büyük bir artış gözlemlediklerini aktarırken, buna karşın Almanya’dan son yıllardaki gelişmelerden ötürü Türkiye’ye giden Alman öğrenci sayısında düşüş olduğu bilgisini verdi.

Türk öğrencilerin Alman üniversitelerine ilgisi artıyor

“GENÇLER İÇİN ZENGİNLEŞTİRİCİ”

Wiebke Bachmann, özellikle gençler için farklı ülkelerde öğrenimin çok zenginleştirici olduğunu, DAAD’nin de bunu desteklediğini vurguladı.

Almanya’dan mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen, mesleklerinde başarılı çok sayıda nitelikli insan olduğuna dikkat çeken Bachmann, “Almanya-Türkiye ilişkilerinde bu tür büyükelçilere sahip olmamız harika” diye konuştu.

HEM MÜHENDİS HEM DE SANATÇI ADAYLARIN TERCİHİ

Sanayi devi Almanya için büyük önem taşıyan üniversitelerdeki mühendislik bölümlerine yabancı öğrenciler de çok ilgi duyuyor. Bu bölümlerde okuyanların yüzde 17’sini yabancı öğrenciler oluşturuyor.

Bununla birlikte dünyanın en gözde kültür başkentlerinden biri olan Berlin‘e sanat okumak için gelenlerin sayısında da son yıllarda büyük artış var

 

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak