Makaleler

Üniversite Sonrası Kariyer Planlama

 

Genel manada kariyer kişisel yaşantıda ve mesleki yaşantıda bir yerden bir yere ulaşmaktır. Kariyer bulunduğunuz noktadan ulaşmak istediğiniz noktaya yapılan bir yolculuktur. Bu yolculuk okul öncesinden başlayıp olmak istediğiniz yere kadar süren bir yolculuktur. Üniversiteden mezun oldunuz önünüzde yeni bir hayat. Ne yapacağınız bilmiyor ya da nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yapacağınız ilk iş kariyer planı hazırlamaktır. Üniversiteden mezun oluncaya kadar bir kariyer planın yapmamışsanız çok şey kaybetmiş şey kaybetmiş sayılmazsınız. Hayatınızın her döneminde kariyer planı yapabilir ve bir planınız var ise planınızı revize edebilirsiniz.

Kariyer planına sahip olmak gerek özel hayatta gerekse mesleki hayatta size önemli avantaj sağlar. Bu plan sayesinde özel hayatınızı ve mesleki hayatınızı anlamlandırmış ve yönlendirmiş olursunuz. Kariyer planı özel hayatta ve mesleki hayatta yapacağınız tercihlerde karar vermenize, özel hayatta ve mesleki hayatta karşılaşacağınız sorunlara karşı yeni stratejiler geliştirmenize kolaylık sağlayacaktır.

Kariyer planı yapmak için

1.Vizyonunuzu Belirleyin

Geleceğe yönelik genel bakış yapın. Nasıl bir özel hayata ve mesleki hayata sahip olmak istiyorsunuz? Bundan 15- 20 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Nerede olursanız bu nokta sizi mutlu eder? Özel hayatta ve mesleki hayatta ulaşmak istediğiniz yer konusunda karar verin.

 

2.Hedeflerinizi Belirleyin

Vizyonumuz, en son varış noktamızdır. Hedeflerimiz ise, bu noktaya varmak için neler yaptığımızdır. Hedefler, bireyin amaçları doğrultusunda kullandığı araçlardır. En son varış no

ktanız doğrultusunda belirli zaman aralıklarında ulaşacağınız noktalar ile ilgili hedefler belirleyin. Kısa vadeli (1yıl içinde), orta vadeli (5 yıl içinde), uzun vadeli (10- 15 yıl içinde) ulaşacağınız hedefleriniz olsun.

  1. Sektör Belirleyin

Kariyer planlama sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kariyer yapacağınız sektörü netleştirmek olmalı. Hangi sektörlerin ve firmaların geleceği olduğunu, hangi sektörlerde iş ve ücretin daha yüksek olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini netleştirmelisiniz. Bu belirlemeyi yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi göz önünde bulundurun. Sırf ücreti iyi gerçek anlamda ilgili olmadığınız ve kendinize yeterince güvenmediğiniz alanlara yönelmeyin, sizi geliştirecek ve size bir şeyler katacak yüreğinizle  çalışacağınız şirketleri düşünün.

Kendinizi analiz edin.

Kendinize swot analizi yapın. Kariyer planı yaparken güçlü, zayıf yönlerinizi, fırsatlarınızı bilmemiz önemlidir. Fırsatlarınızı kullanarak güçlü yönlerinizi artırmaya, zayıf yönlerinizi geliştirmeye çalışın. Kariyer sahibi olmak isteyen herkesin amacı kendini gerçekleştirmek ve mutlu olmaktır. Bunun için sahip olduğu özelliklerini bilmek ve bunları en yüksek seviyeye çıkarak tercih edilir olmak gerekir.

  1. Hareket Planınızı yapın

Hedefinizi ve sektörünüzü belirlediyseniz ne yapmak istediğinize karar vermişsiniz demektir. Kararınızı uygulama geçin. İşe kariyer yapmayı düşündüğünüz sektör ile ilgili birtakım araştırmalar yapabilirsiniz. Sektördeki uzman kişilerden görüş alabilir, yapmayı düşündüğünüz meslekte başarılı olmuş kişilerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bunların yanı sıra ilgi duygunuz sektöre yönelik hazırlanmış yayınları, iş, ekonomi, teknoloji ve web sayfalarını takip edebilirsiniz. Sektörde faaliyet gösteren firma ve şirketler hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. İş olanaklarını araştırın. Öz geçmişinizi hazırlayın. İş başvuruları yapın ve yaptığınız başvuruları takip edin.

 

  1. Finans Planı Yapın

Kariyer planınızı uygulamak için ihtiyaç duyduğunuz parasal miktarı belirleyin. Finans kaynaklarınızı belirleyin. Planınızı uygularken yapacağınız bazı değişiklikler ekonomik durumunuzu

etkileyebilir. İşten çıkarılma, işten ayrılma, şehir değişikliği vb. gibi durumlar nedeniyle başınıza gelebilecekleri önceden düşünmeniz ve çözüm yolları bulmanız gerekebilir.

 

 

Kariyer planını zaman zaman gözden geçirmeniz ve bu plana artı ve eksilerinizi eklemeniz gelişiminizi görmeniz açısından faydalı olacaktır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak