Haberler Lise

Üniversiteye Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?  

Üniversite adaylarının tercih dönemi 14 Ağustos 2018 taihi itibariyle sona erdi. Tercih döneminin ardından adaylar tarafından cevabı merakla beklenen soru; ÖSYM tercihe yerleştirme işlemleri sonuçlarını ne zaman açıklayacak? Milyonlarca öğrenci şimdi bu sorunun cevabına kilitlenmiş durumda.

YKS Süreci

YKS sürecinde TYT  ve AYT sınavları yapılıp, sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarının ardında yaklaşık 2 milyon öğrenci üniverste  ve yükseköğretim programları tercihi yapma hakkı kazandı. Adaylar tercihlerini  07-14 Ağustos tarihileri arsında yaptı. Tercih ilemleri ardından sıra ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklamasına geldi. ÖSYM üniverste yerleştime sonuçlarını ne zaman açıklayacak? Tercih yapan bütün adaylar bu sorunun cevabını öğrenmek istemektedir.

Üniverste Yerleştime Sonuçları Ne Zaman Açıklanack?     

2018 Üniverste yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu üniversite adayları tarafından büyük merakla bekleniyor. ÖSYM, tercihe yerleştirme işlemelrinin sonuçları için henüz tarih vermedi. Geçen yıl 26 Temmuz tarihinde sona eren tercih döneminin ardından sonuçlar, 8 Ağustos tarihinde ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden erişime açılmıştı.  Tetcihe yerleştirme işlemlerinin açılancağı tarih bu çerçeveden ele alınırsa, bu yıl YKS tercih sonuçlarının 27 Ağustos Pazartesi günü ÖSYM tarafından açıklanması öngörülebilir. Kurban bayrmı tatili gözönüne alınacak olursa en uygun tarih 29-31 Agustostur. Geçen yıl olduğu gibi tarihleri Cuma günü açıklayacak olursa, 31 Ağustos sonuçların açıklancağı tarih olabilir.

Yerleştirme sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Üniversite Kayıtlar Ne Zaman Başlayacak?

Yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecektir. Elektronik kayıt yapan adayların üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapmaları gerekmektedir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeleri Neler?

  1. Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  2. Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  3. 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  4. Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  5. Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak