Makaleler

Yeni Bir Başlangıç Yapmaya Ne Dersiniz?

Sevgili Öğrenciler,

Yeni Bir Başlangıç Yapmaya Ne Dersiniz?

Başarılarıyla, başarısızlıklarıyla, güzel ya da hoş olmayan yaşantılarıyla kısacası iyisiyle kötüsüyle bir dönem geçirdiniz. Geçen dönem geride kaldı. Artık geri gelmez. Hz Mevlana ne güzel söylemiş,

                                        Dün dünde kaldı cancağızım.

                                         Bugün yeni şeyler söylemek lazım.’

Şimdi önünüzde yeni bir dönem var. Bu dönemin kıymetini bilmek ve iyi değerlendirmek gerekir.

Image result for kendini hesaba çekmek   Yeni dönemi iyi değerlendirmek, yeni şeyler söylemek için geçmişte ne yaptığınıza, şu ana kadar ne söylediğinize bakmalısınız. Başka bir ifadeyle geçmişin bir muhasebesini yapmalısınız. Akademik başarı açışından neler yaptınız, neler yapmadınız? Yaptıklarınızı ve yapmadıklarınızı maddeler halinde yazınız. Hangi sütunda daha fazla madde yer alıyor. Bu sonuçla dönem sonu başarınızı karşılaştırınız. Yapmadıklarınız fazla ise dönem sonucunun başarısızlık olması doğaldır. Yaptıklarınızın akademik başarınızda ne kadar işe yaradığını, yapmadıklarınızı neden yapmadığınızı, ne olursa bunları yapacağınızı belirleyin. Geçen dönem hatalarınızı ve yanlış davranışlarınızı da belirleyin. Bakın Şadi Şirazi ne diyor.

‘Ders alınmazsa her hata bir sonraki hatanın virüsüdür.’

Eğer hatalar ve yanlış davranışlar belirlenmez, bunlardan ders alınmazsa hatalar ve yanlış davranışlar devam ettirilir. Dolaysıyla yeni şeyler söylenemez.

İkinci döneme yeni bir başlangıç yapmak için öncelikle dönem sonunda varacağınız yeri belirlemelisiniz. Akademik başarı açısından ulaşılacak genel akademik başarıRelated image düzeyi belirlenmelidir. Kısacası akademik başarı hedefiniz olmalıdır. Örneğin ikinci dönem sonu genel başarı ortalamasını 75 puan yapmak ve teşekkür belgesi almak. Bu bir istek değil hedef olmalıdır. Hedef; isteğe ulaşmak için planlanmış faaliyetler, bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sonucu ulaşılacak noktadır. Dönem sonu 75 puan ortalamasına ulaştıracak faaliyetler planlanmalı ve bu faaliyetler uygulanmalıdır. Aksi takdirde hedef istek düzeyinde kalacaktır.

Yeni döneme yeni bir başlangıç yapmak ve belirlenen hedefe ulaşmak için okuldaki eğitime-öğretim faaliyetlerinden nasıl faydalanabileceğinizi planlayıp, hedefinize ulaştıracak yöntemleri uygulayınız. Öğrenmenin en büyük oranda gerçekleştiği ortam okuldur. Bu nedenle okuldaki öğretim sürecine katılım sağlanmalıdır. Yeni dönemde sınıfta sadece bedenen değil, zihnen ve ruhen de bulunulmalıdır. Derste, ders dışında başka bir şeyle ( hayal kurma, sınıfı seyretme, arkadaş ile konuşma, defter ya da kitabı karalama, resim, grafik çizme vb.) ilgilenilmemelidir. Bütün dikkat derste, öğretmen ve konu üzerinde toplanmalıdır. Gözle ve zihinsel olarak öğretmen takip edilmelidir. Beden dili ile mimiklerle öğretmene tepki verilmelidir. Bu tepkilerle Related imageöğretmen konunun anlaşılıp anlaşılmayacağını anlayacaktır. Konuyla ilgili anlaşılmayan noktalar öğretmene sorulmalıdır. Konuyla ilgili soru işaretleri giderilmez, anlaşılmayan noktalar öğrenilmezse, öğrenmede kopukluk meydana gelecek, konunun öğrenilmesi güçleşecektir. Konuyu anlamamak, konu bütünlüğünü sağlayamamak, dersten soğumaya, uzaklaşmaya neden olacaktır.  Derste sorulan sorulara cevap verilmeli,  ya da derse katkı ( konu anlatma, örnek verme vb.) sağlanmalıdır. Derse katkıda bulunma öğrenme konusunda kendinize olan güveninizi ve motivasyonunuzu artıracaktır. Ders sürecinde öğrendiklerinizi ve konu ile ilgili önemli bulduğunuz noktaları not alın. Not tutmak hem konu ile ilgili konuyu hatırlamanızı hem de sizin derste canlı (uyanık) kalmanızı sağlayacaktır. Derste öğrenme sürecinde aktif olmak akademik başarınızı artıracaktır.

Yeni başlangıç sadece okulda eğitim-öğretim faaliyetleri ile sınırlı kalmamalıdır. Okul dışında ki öğrenme sürecinde de değişim sağlanmalıdır. Düzenli ve sistemli bir çalışma sistemine geçilmelidir. Kâinata bakıldığında müthiş bir düzen ve sistem vardır. Yüce yaratıcı kâinatı bir düzen ve sistem içinde yaratmıştır. Örneğin çekim kanunu ile güneş sisteminde hiçbir gezegen birbirine çarpmamaktadır. Koyulan kanunlarla galaksiler bir düzen ve sistem içinde varlıklarını sürdürmektedir. İnsan bedenine bakıldığında yine müthiş bir düzen ve sistem görülür. Bütün sistemler, organlar birbiri ile uyum içindedir. Kâinattaki bu mükemmellikte sistemden ve düzenden ileri gelmektedir. Akademik başarı da ancak düzenli ve sistemli çalışma ile gelecektir.

Belirlenen akademik başarı hedefine ulaşmak için okuldaki eğitim-öğretim faaliyetlerinden nasıl faydalanılabileceği planlandığı gibi okul dışındaki eğitim-öğretim faaliyetleri de Related imageplanlanmalıdır. Bu planlama okuldaki eksik olan öğrenmeyi tamamlamak, öğrenilenleri pekiştirmek ve unutmayı geciktirmek için mutlaka yapılmalıdır. Düzenli ve sistemli çalışma ancak planla olur. Bunun için haftalık plan hazırlanmalıdır. Akademik hedefinize günlük kaç saat çalışmayla ulaşabilirsiniz? Haftalık planda yer alacak ders çalışma süresi, belirleyeceğiniz çalışma süresi kadar olmalıdır. Planınızda ders çalışmanın dışında kişisel ve sosyal gelişiminize katkı sağlayacak (kitap okuma, müzik aleti çalma, spor, yabancı bir dil öğrenilmesi vb.)faaliyetler de yer almalıdır. İyi bir planlamayla hem akademik gelişiminize (ders çalışma)hem kişisel gelişiminize hem de eğlenmeye ve dinlenmeye yönelik faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Image result for zaman hırsızı  Yeni bir başlangıç için kendinizi zaman hırsızlarından (cep telefonu, bilgisayar, TV. vb.) korumalısınız. Teknoloji hayatımızın bir parçasıdır. Teknolojiyi reddetmek, hayatımızdan çıkarmak doğru değildir. Ancak teknolojinin yanlış kullanımını hayatınızdan çıkarmalısınız. Teknoloji doğru kullanılırsa hayatı kolaylaştırır ve zaman kazandırır. Cep telefonu iletişim dışında kullanılırsa ( sosyal medyada gezinti, arkadaşlarla sohbet, video seyretme vb.)zaman hırsızına dönüşür. Bilinçli bir kullanıcı olmalısınız. Anlaşılmayan ya da unutulan bir konunun bilgisayarda videosunu seyretmek, bilgisayarı bilinçli kullanmaktır. Böylece bilgisayar zaman hırsızı olmak yerine öğretmeniniz olmuştur. Teknolojik araçlar amacı doğrultusunda kullanılmalıdır.

Geçtiğimiz dönem akademik başarı açısından koyduğunuz hedefe ulaşamamış, istediğiniz başarıyı elde edememiş ya da başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu durum dünyanın sonu demek değildir. Ancak hafife alınacak ya da önemsiz görülecek bir durum da değildir. Birinci dönemki yaklaşım, tutum, çalışma ve uygulanan yöntemlerle akademik başarı sağlayamayacağınızı öğrendiniz. Albert Einstein ‘

‘Aptallık, hep aynı şeyleri yapıp farklı şeyler ummaktır’Related image

diyor. Öyleyse akademik başarı için faklı şeyler yapmalısınız. Aynı yaklaşım, tutum, çalışma ve yöntemlerle farklı bir sonuç olmayacaktır. Birinci dönem başarısız olmuş olabilirsiniz. Her başarısızlık yeni bir başlangıç için imkândır. Henry Ford’un bir sözüyle de yazıya son verelim.

Başarısızlık daha akıllıca bir başlangıç yapmak için mükemmel bir fırsattır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

2 Yorum

Yorum Bırak