Haberler

YÖK Adayların Tercih Eğilimi Araştırdı

 

 YKS’de Adaylar Neden Tercih Yapmıyor ?Adayların tercih sürecinde yardım aldığı kaynaklar neler?Adaylar devlet mi, vakıf Üniversitelerini mi tercih ediyor?Adaylar lise öğreniminin yerleşmek istedikleri programa katkısı hakkında ne düşünüyor?

Image result for Anket

 Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı lisans puan barajını (180) geçmiş olmasına rağmen tercihte bulunmayan adayların tercih yapamama nedenlerini araştırdı. Üniversite adayı öğrencilerin tercih süreciyle ilgili görüş, beklenti ve eğilimlerinin belirlenmesine yönelik olarak anket hazırladı.  Anket 27 Ekim – 5 Kasım tarihlerinde uygulandı.

Söz konusu anket; YÖK kayıtlarında e-posta adresi bulunan adaylara e-posta yoluyla; e-posta adresi sistemimizde bulunmayan adaylara ise SMS yoluyla iletilmiş olup “31.000’den fazla” aday bu anketi kimlik numaralarını kullanarak doldurmuşlardır.

Anket çalışmasına katılanların yarısı sınava ilk kez girmişlerdir Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan baraj puanını aşmasına rağmen, tercih yapmayan adaylardan anket çalışmasına katılanların %51’i yükseköğretime geçiş sınavına ilk defa girerken, %24’ü ikinci defa, %25’i ise üçüncü defa girmişlerdir.

Adayların % 69’u üniversiteye yerleşmek, % 31’i kendini denemek amacıyla sınava girmiştir.

Ankete göre adayların tercih sürecinde yararlandığı kaynaklar öğretmenler/rehber öğretmenler, aile, sosyal medya, arkadaşlarının görüşleri, YÖK-Atlas uygulaması, üniversitelerin web sayfalarıdır. Adaylar birden fazla kaynaktan yararlanmaktadır. . Adaylar, tercih yapmamış olsalar bile bu süreçte; en çok öğretmenler ve rehber öğretmenlerin görüşlerinden yararlanmışlardır. Yararlandıkları kaynaklarda ikinci sırayı ailelerinin görüşleri, üçüncü sırayı ise sosyal medya almıştır.

Anket sonuçlarına göre;

  • Tercihlerde rol oynayan birinci faktör: istihdam imkânları yani iş bulma olasılığıdır.
  • Adayların %94’ü devlet üniversitelerini, %6’sı ise vakıf üniversitelerini tercih etmektedir.
  • Vakıf üniversitelerinin ücretleri yüksek bulunmaktadır.
  • Tercih yapmayan adayların %70’i lise eğitiminin öğrenim görmek istediği programla ilgili temel bilgileri kazandırdığına inanmamakta, %30’u ise lise eğitiminin öğrenim görmek istediği programla ilgili temel bilgileri kazandırdığına inanmaktadır.

Anket sonuçların www.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak