Haberler

YÖK ATLAS GÜNCELLENDİ

Öğrencilerin En Önemli Tercih Kaynaklarından Biri Olan YÖK ATLAS Güncellendi.

Üniversite sınavına hazırlık ve tercih döneminde gerek adayların gerekse profesyonellerin en önemli kaynaklarından biri olan YÖK Atlas (Yüksek Öğretim Program Atlası) “Lisans ve Önlisans Atlası ile Net Sihirbazı” modülleri YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 2020-YKS verilerine göre güncellendi. 2021-YKS’ye hazırlanan ve üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

YÖK Atlas (@yokatlas1) | Twitter

YÖK ‘‘Öğrenci Dostu Yeni YÖK’’ yaklaşım doğrultusunda, 2016 yılında “Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas)” üniversite adaylarının ve alanda çalışan profesyonellerin hizmetine sundu. Programa https://yokatlas.yok.gov.tr adresinde ulaşılabilmektedir. YÖK üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

– Lisans / Önlisans Atlası ile Net Sihirbazı modülleri güncellendi

Programda yer alan modüller her yıl sınavın (YKS) ve yerleştirme işlemleri tamamlanmasının ardından sonra güncellenmektedir. Bu yıl da YÖK Atlas programı içerisindeki bazı modüller üzerinde yapılan güncelleme çalışmaları tamamlandı. Programdaki “Lisans ve Önlisans Atlası ile Net Sihirbazı” modülleri YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 2020-YKS verilerine göre güncellendi. 2021-YKS’ye hazırlanan ve üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

 Üniversite adaylarının profesyonellerin önemli bilgi kaynağı

YÖK Atlas adayların gerek sınava hazırlık sürecinde gerekse üniversite ve meslek tercihlerini yaparken bilinçli ve doğru karar verebilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Hizmete sunulduğu 2016-ÖSYS sürecinden bu zamana kadar adaylara adeta kariyer rehberliği hizmeti sunan YÖK Atlas, özellikle YKS tercih dönemlerinde adaylar ve rehberlik uzmanlarınca başvurulan en önemli ve güncel bilgi kaynağı oldu.

– YÖK Atlas’ta birçok modülün güncelleme çalışmaları sürüyor

YÖK Atlas programında Lisans / Önlisans Atlası ile Net Sihirbazı modüllerinin yanı sıra  “Üniversitelerimiz, Lisans / Önlisans Tercih Sihirbazı, Mezun Başarı Atlası, Meslek Atlası ve Tercih Listem” gibi modüller de yer alıyor. Bu modüllerin güncellenmesine yönelik çalışmalar da devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Psikolojik Danışman Ramazan Namal

Ramazan Namal
Psikolojik Danışman

Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesi Yakasinek köyünde 1966 yılında doğdu. İlköğrenimini İzmir Buca Çakabey İlkokulunda, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir Buca Lisesinde, yükseköğrenimini de Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1991 yılında Aksaray Ticaret Anadolu Ticaret Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine Rehber Öğretmen olarak atandı. Burada 1991-1995 yıllarında görev yaptıktan sonra sırasıyla Tokat Erbaa Ortaokulu (1995-1998), İzmir Anadolu Lisesi (1998-2001), İzmir Atatürk Lisesi (2001-2011), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Öğretmen Lisesi (2011-2015), İzmir Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde (2015-2016) görev yaptı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır. Aşağıda belirtilen eğitimleri alıştır.
09/1994 Üniversite giriş sınavları ve program tercihleri semineri / MEB
10/2008 Krize Müdahale Eğitim / MEB
04/2010 Öğrenci Koçluğu Eğitimi / MEB
01/2011 Bilişsel Davranışçı Çerçevede öfke yönetim semineri/ MEB
11/2011 Temel Yetenekler Testi 6-8 uygulayıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2012 Aile Danışmanlığı Temel Eğitimi / Türk Rehberlik ve Psikolojik Danışma
Derneği
07/2012 Aile Danışmanlığı Tamamlama Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği
03/2013 Temel Yetenekler Testi 9-11uygulauyıcı yetiştirme semineri / MEB
01/2015 Aile Danışmanlığı Müdahale Teknikleri Eğitimi / Uluslararası Evlilik ve Aile
Danışmaları Derneği

Yorum Bırak